Jak działa drukarka 3D?
Choć druk 3D istnieje już ponad 30 lat, dopiero w ostatnim czasie stał się bardziej popularny. To dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu, który zapewnia coraz lepsze techniki druku 3D. Drukować można przedmioty metalowe, plastikowe, gumowe czy nawet z cukru.
Druk 3D umożliwia generowanie fizycznych przedmiotów z trójwymiarowych modeli komputerowych. Przedmioty takie najczęściej wykorzystuje się do prototypowania, ale również do wytwarzania różnych przedmiotów - np. figurek, małych modeli architektonicznych czy chociażby obudów na telefony komórkowe. Coraz lepsza technologia pozwala na zastosowanie trwalszych i bardziej zaawansowanych materiałów. Dzięki temu możliwe jest drukowanie bardzo skomplikowanych i funkcjonalnych przedmiotów. Przedmioty wytwarzane przez drukarki 3D używane są m.in. w medycynie - na przykład do protez. Więcej o tym, gdzie wykorzystywany jest druk 3D znajdziesz tutaj.
W zależności od techniki druku przedmioty wytwarzane są w inny sposób. Na przykład wykorzystując SLA, drukarka 3D nanosi warstwy materiału (budulcowego i podporowego). Technologia SLS drukuje przedmioty spiekając wiązką lasera sproszkowany plastik.
Do wydruków 3D używa się różnego rodzaju materiałów, tzw. filamentów. Są to m.in. PLA, ABS, PVA, nylon, Laywood (materiał drewnopodobny), Laybrick (materiał gipsopodobny). Bardziej zaawansowane drukarki używają też innych filamentów, takich jak żywice, gumy, metal, beton czy cukier. Możliwe jest również drukowanie kolorowych przedmiotów.
Czy wiesz, że?
3D Systems jest pierwszą firmą, która posiadła technologię druku 3D? Firmę założył Charles Hull wynalazca stereolitografii, a tym samym wynalazca drukarek 3D. Było to w roku 1984. Wtedy też wynaleziono format pliku STL, który obowiązuje do dziś branży druku 3D.